Almanya Vize Başvurusu İçin Başvuru Sistemi

Almanya Vize Başvurusu İçin Başvuru Sistemi

Dünya ülkeleri arasında anavatandan sonra en fazla Türk’ ün yaşadığı ülkenin Almanya olması sebebiyle, Almanya vize başvurusu işlemleri sıkça gündeme gelmiştir.  Çok fazla vatandaşımızın orada yaşıyor olması, turistik açıdan önemli bir merkez niteliği taşıyor olması ve iş ilişkileri sebebiyle en sık ziyaret ettiğimiz ülkelerin başında geliyor. Vize işlemleri randevulu sistemde yapılmakta olduğundan, özellikle bayram, yılbaşı gibi özel tarih aralıklarında bu sürenin iyi ayarlanarak daha erken başvuru yapılması gerekmektedir. Ayrıca Almanya’ ya seyahat amacınız da vize başvurusu için önem arz etmektedir. Ticari, turistik ya da öğrenci vizesi ihtiyacınızı net olarak bildirmeniz gerekecektir.

Almanya Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Büyük ve hem turistik hem ticari açıdan sıklıkla ziyaret ettiğimiz Almanya vize başvurusu için gerekli belgeleri hazırlamanız için hangi amaçla ziyaret gerçekleştireceğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Ziyaret türünüze göre farklı evraklar istenen vize işlemlerinde gerekli olan genel evraklar ise su şekildedir.

  • Almanya vizesi başvuru formu
  • Pasaportunuzun aslı ve eski pasaportlarınızın nüshaları
  • Arkalı, önlü nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 1 adet biyometrik fotoğrafınız
  • Seyahat sigortası
  • Seyahat edeceğiniz araç rezervasyon bilgileri ya da kendi aracınızla yolculuk yapacaksanız araç evraklarınız ve ehliyetiniz
  • Almanya’da konaklayacağınız yerin adres ve iletişim bilgileri

Bunların dışında; çalışanlar, emekliler, kamu çalışanları, öğrenciler, reşit olmayanlar, işsizler, şirket sahibi ve ya ortakları için de bu tip durumları için bir takım farklı belgeler istenmektedir. Tüm belgelerinizi hazırlarken işlemlerin randevu sistemi ile olduğunu göz önünde bulundurup tarihlerinizi ona uygun ayarlamanızda yarar vardır.

Schengen Vizesi İle Almanya’ya Seyahat

Almanya vize başvurusu öncesi Schengen vizesine bir göz atmalısınız. 1995 yılında birçok ülkenin katılımı ile yürürlüğe giren Schengen sözleşmesi ile akde taraf ülkeler aralarındaki iç sınır kontrollerini kaldırmıştır. Böylelikle bu bölgelerde dış sınır kontrollerinde de ortak uygulamaya geçilmiştir. Bu sözleşmeye üye ülkelerden birisi de en çok seyahat ettiğimiz Ülkelerin başında gelen Almanya olduğundan Shengen vizesi ile Almanya’ya ve taraf diğer ülkelere seyahat daha kolay bir hal almıştır. Burada bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken önemli husus bu vizenin hangi ülke için alındığıdır. Yani ilk Almanya için alındı ise önce Almanya’ ya seyahat edilebilir ve ardından diğer üye ülkelere rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Almanya Vize Başvurusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde Almanya Vize Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir ve Almanya Vize Başvurusu Yapmak İçin En Uygun Süre Hangisidir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir