Almanya Vize Başvurusu

Almanya Vize Başvurusu

Yurtdışına girmek isteyen insanların en başta dikkat etmeleri gereken konu vize başvurusu yapmaktır. Her ülke için farklı şekillerde olan vize başvurusu yöntemi zaman kaybedilmeden halledilmelidir.

Almanya vizesi alabilmek için Almanya konsolosluğu ve büyükelçiliği kurumlarına gidilir. Ayrıca vize başvuru merkezleri ve turizm acenteleri de bu işi yapabilirler. Ama en önemli belge Schengen vizesi başvuru formudur. Yeşil, kırmızı ve gri pasaporta sahip olan kişiler 90 günü aşmayacak şekilde seyahat edeceklerse vizeden muaf tutulurlar. Uzun süre kalacak kişiler muhakkak vize başvurusu yapmalıdırlar.

Yurtdışına gidecek kişiler için çeşitli Almanya vize başvurusu şekli bulunmaktadır.  Hem kişilerin durumları hem de kalacakları süreye bağlı olarak kategoriler vardır. Bunlar alman konsolosluğu tarafından verilirler. Almanya kısa süreli (C tipi) vize buraya resmi, turistik, ticari, tedavi, ziyaret, araştırma, spor, kültürel etkinlikler ve konferanslara katılma gibi etkinliklerden herhangi biri için gitmeyi amaçlayan insanlara uygundur. Schengen vizesi de bu sınıfa girer. Almanya ulusal (D tipi) vize burada 90 gün kalmayı amaçlayan insanlara uygun olan bir türdür. Almanya başkonsolosluğu ve büyükelçiliğinden birebir başvuru yapılması gerekmektedir. Almanya transit ( A tipi) vizesi de Türkiye’den Almanya’ya buradan da başka bir ülkeye transit bir geçiş yapanlar içindir. Bunun için de havaalanı transit vizesine başvurulması gerekmektedir.

Almanya vizesi başvurusu için doldurulacak belgelerin başında başvuru formu gelmektedir. Diğer evraklarsa gidecek kişinin durumuna göre değişmektedir. Vize için ödenen tutar 60 Euro vize harcıdır. Ayrıca vize bedelidir. Biometri işlemi, kargo masrafı, aracı kurumların hizmet masrafları, gibi ödemeler bu harcamaya dahil değildir. Kısaca temel olarak bu bilgiler verilmektedir. Kişi kendi durumuna bakarak buna göre bir rota çizer. Buna göre Almanya vizesi başvurusu yapar.

Bir önceki yazımız olan Yunanistan Vize İşlemleriyle İlgili Bilmeniz Gerekenler! başlıklı makalemizde Yunanistan Vize hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir