Amerika Vize Başvurusu Yapacakların Dikkatine

Amerika Vize Başvurusu Yapacakların Dikkatine

Amerika vize başvurusu; güvenlik önlemleri sıkı, zor, karmaşık ve mülakatların olduğu vize başvurularından biridir. En çok müracaat edilen vizlerin başında gelmektedir. Amerika vizesi prestijli bir konumda bulunduğundan Amerika vizesi bulunan kişilerin diğer ülkeler içi vize almasıda kolaylaşmaktadır. Amerika vize işlemine başvuracak kişilerin ‘’Amerika Göçmen Olmayan Vize’’ statüsünde başvuru yapmaları gerekmektedir. Böylece göçmen olmayan Amerika vizeleri sayesinde, Amerika konsolosluğu vize başvurusunda bulunan kişilere; eğitim, ziyaret veya çalışma amaçlı geçici olarak Amerika’da kalma hakkı tanımaktadır.

Amerika Vize Başvurusuna Göre Vize Kategorileri

yesil-pasaport-amerika-vizesiAmerika vize başvurusu yapacak kişilerin seyahat tarihinden 6-9 hafta önce başvurularını teslim etmeleri gerekmektedir. Böylece seyahat planlarında aksaklık meydana gelmeyecektir. Vize kategorisi yapacak olursak;

  • Ticari, turistik veya transit geçiş vizeleri; Kısa süreli dil okulları, aile ziyaretleri, çocuklar için yapılan konferanslar, mesleki toplantı, tıbbi tedavi amaçlı Amerika’ya gitmek isteyenler ile Muhabir gibi medya ile ilgilenen kişiler için oluşturulan göçmen olmayan vize türüdür (B1, B2, C, D, C1/D,E1, E2, E3, I)
  • Amerika öğrenci ve değişim programları vizeleri; Amerika’da dil eğitimi veya akademik eğitim almak isteyenlere veya değişim programına katılan öğrencilere yönelik hazırlanan göçmen olmayan vize türüdür. (F1, F2, J1, J2 M1, M2).
  • Amerika kısa süreli çalışma vizeleri; Geçici olarak çalışma vizeleri ( H1-B, H2-A, H2-B, H3), şirket transfer vizeleri (L), olağanüstü başarı ve yeteneğe sahip kişiler (O), Oyuncular, eğlence grupları ve atletler için (p) olan vizeleri kapsamaktadır.

Amerika Vize Başvurusu İçin Randevu Alımı

Amerika vize başvurusu için, Amerika konsolosluğunun resmi internet sitesinde bulunan DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Bundan sonra Amerika Konsolosluğundan randevu alımı gerçekleştirilmelidir. Online bir form niteliği taşıyan DS-160 doldurulduktan sonra barkotlu olan onay sayfasının çıktısı alınmalıdır. Vize kategorilerinden size en uygun kategoriyi seçerek vize başvurusu yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Amerika Vizesi Başvuru Şartları başlıklı makalemizde Amerika vize başvurusu, Amerika Vize Başvurusu gerekli evraklar ve Amerika Vize Başvurusu ne zaman yapılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir