İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya Vizesi İtalya’nın tarihi dokusunu görmek isteyenlerin ya da İtalya’da bir tatil geçirmek isteyenlerin almak zorunda olduğu bir evraktır. İtalya ziyareti öncesinde gerekli başvuruları İtalya Konsolosluğuna yaparak vizenin çıkmasını beklemek gerekmektedir. Bu bekleme süresi ortalama 3-4 hafta kadar olabilmektedir. Bu bağlamda vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için birçok belgenin Konsolosluğa ulaştırılması gerekmektedir. Vize başvurusunda bulunan kişinin sabit bir ikamet adresinin bulunması ve Türkiye ile ilgili iş ya da okul aracılığıyla bir bağının olması vize alma sürecini kolaylaştırmaktadır.

İtalya Vizesi Özellikleri

 almanya-vize-formuİtalya Vizesi göçmen vizesi ve turistik amaçlı vize olmak üzere iki temel özelliğe sahiptir. Ayrıca yeşil pasaport ya da siyah (diplomatik) pasaport sahibi olanlar İtalya Vizesi alırken çok daha avantajlıdırlar. İtalya’da uzun süreli kalacak olanlar ya da turistik seyahat olarak bu ülkeye gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşları İtalyan Konsolosluğuna vize başvurusu yapmak durumundadır.

İtalya Vizesi Nereden Alınır?

İtalya Vizesi; uzun seyahat özelliğine sahip gezilerde direk İtalya konsolosluğu devrededir. Kısa süreli seyahatlerde ise Konsolosluğun görevlendirmiş olduğu kurum ya da seyahat acenteleri yetkilidir. Bu bağlamda gerekli belgeleri yetkililere ulaştıran ve belgeleri tam olan ziyaretçiler bu vizeyi kolaylıkla elde edebilmektedir.  90 günü geçen süredeki seyahatler uzun ziyaret kapsamına girmektedir. 90 günden az olan seyahatler ise kısa süreli ya da kısa kapsamı ziyaretlerin içinde yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan İtalya Vizesi Başvurusu başlıklı makalemizde İtalya vizesi, İtalya Vizesi başvuru ve İtalya Vizesi Fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir