Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan Vizesi, Yunanistan’ın Avrupa Birliği üyesi olması ve shengen topluğuna üye bir ülke olmasından kaynaklı olarak Avrupa Birliği mevzuatına uygun olarak alınabilen bir vizedir. Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyet vatandaşları şayet Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) sahibi iseler Yunanistan seyahatlerinde vize almak durumundadırlar. Ancak Türkiye Cumhuriyeti diplomatik, Hizmet (gri) ve yeşil pasaport sahibi olanlar vize işlemlerinden muaf tutulabilmektedirler.

Yunanistan Vizesi Alabilmenin Koşulları

yunanistan-kapi-vizesi-1

Yunanistan Vizesi alabilmek için öncelikle Yunanistan Konsolosluğuna başvuruda bulmak gerekmektedir. Bu bağlamda seyahatten bir süre önce bu başvuruyu yapmanız seyahat planlarınızı rahat bir şekilde yapabilmeniz açısından önemli bir husustur. Türkiye’de sabit bir ikamet adresinin varlığı iş konusunda ya da okul gibi konularda Türkiye ile bir bağınızın varlığı vize alabilmek için gerekli ön koşullar arasında yer almaktadır. Ayrıca üzerinize kayıtlı ev, araba ve banka hesabının varlığı da bu vizenin alınmasında etkili olmaktadır.

Yunanistan Vizesi Nereden Alınır?

Yunanistan Vizesi alımı hususunda şayet uzun süreli bir seyahat söz konusuysa vizeyi almak isteyen kişi direkt olarak Yunanistan Konsolosluğuna başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu bağlamda 90 günü geçen seyahat süreleri uzun süreli seyahat olarak adlandırılmaktadır. Şayet Yunanistan seyahati 90 günden az ise kısa süreli olan seyahat kategorisinde yer almaktadır. Bu noktada vize alımı konusunda Yunanistan Konsolosluğunun yetki verdiği kurum/kuruluşlar ya da seyahat acenteleri vasıtasıyla gerçekleşmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yunanistan Vizesine Başvuru başlıklı makalemizde Yunanistan Vizesi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir